“Terör mevzusunda haklı gerekçeleri var”

30.06.2022 21:58 Haber Deposu: İHA Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nın arkasından basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin NATO’daki önemine değinen Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye arasındaki farklılıkların çözümü için internasyonal hukukun referans olabileceğini söylemiş oldu. “Sahada hareketlilik olabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Miçotakis, “Sahada hareketlilik yaşamayacağımızı tahmin ediyorum. 2020 yazı yeniden yaşanmayacaktır” dedi.
Miçotakis, F-35 ve F-16 harp uçakları satışlarına ilişkin, “Türkiye’nin F-16 uçaklara ilgisi ve Yunanistan’ın F-35 talebi, ABD Kongresini ilgilendirir. Biz, ABD’den bir talepte bulunduk, bu uçaklar onaylansa dahi 2028’den ilkin alabileceğimizi tahmin etmiyorum. Bu süreçte ikimiz de mali yeterliliğe haiz olacağız” ifadelerini kullandı. Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin gezim kampanyalarında Turkeagean’ı kullanmasının Yunanistan’da iyi mi değerlendirildiğine yönelik soruya, “Elbet hükümetimiz yasal olarak yanıt verecektir” dedi.
Finlandiya, İsveç ve Türkiye içinde varılan memoranduma değinen Miçotakis, Türkiye’nin terör terörle mücadelede geçmişten günümüze mühim mücadeleler verdiğini belirterek, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları mevzusunda hukuki haklı gerekçeleri var” dedi.

Son Dakika Haberler